Kyselo z chlebového kvasu s houbami, vejcem a bramborami
Počet porcí 6
Jedno hluboké moudro staršího kolegy praví: „Pokud doopravdy chceš o něčem říct, že to umíš, tak až tehdy, když se ti to nepovede, opravíš to a nikdo nepozná, že jsi měl počáteční nezdar.“ A platí to také tehdy, pokud si umíte poradit s náhradními surovinami. Krásným příkladem je chlebový kvas, který lze nouzově a narychlo nahradit v pivu nakvašeným starým chlebem. Kyselo vděčí za svou kyselost žitnému chlebovému kvásku, který zůstane vždy originální a autentický.
Suroviny
400 g žitné chlebové mouky
400 g brambor
30 g sušených hub („pořádná hrst“)
sůl, mletý kmín
120 g sádla
1 velká cibule (asi 150 g) 4 vejce
Ze 100 g žitné chlebové mouky a 1 dl vody si připravíme těstíčko a dobře ho promícháme. Druhý den k němu přidáme zase 100 g mouky a deci vody. Toto zopakujeme ještě další 2 dny po sobě. Nádobu s kváskem je dobré držet při pokojové teplotě, přikrytou látkovým ubrouskem. Kvasu bude potřeba cel- kem dost, přesto si můžeme kousek ponechat, abychom mohli s kváskem zase příště pokračovat.
Brambory omyjeme a ve slupce uvaříme doměkka. Vychladlé je oloupeme a nakrájíme na menší kusy. Vkládat je budeme do polévky až nakonec. Sušené houby si pár hodin dopředu namočíme. Nabobtnalé je uvaříme ve vodě se solí a špetkou kmínu. Chlebový kvas rozšleháme v asi půl litru studené vody.
Na sádle si orestujeme najemno nakrájenou cibuli se špetkou kmínu. Pokud jsme spokojeni s jantarově zlatou barvou opečené cibule, tak na cibulovém základě připravíme hodně řídká „míchaná“ vajíčka. Přilijeme k nim uvařené houby i s vodou, ve které se vařily, a promícháme s vysráženými vejci. Roz- kvedlaný kvas pomalu a za stálého míchání vlijeme do polévky. Chceme-li do- opravdy zamezit i malým hrudkám, lijeme jej přes síto. Stejně je ale nejdůleži- tější nepřetržité míchání. Polévku ochutíme solí a ještě krátce (asi 10 minut) povaříme.
Poznámka k výrobě
Polévku dekorujeme zelenými bylinkami a případně česnekovými chipsy. Někdy také koprem, libeč- kem a v jiné chalupě zase podmáslím nebo smetanou. Hlavní suroviny jsou ale vždy stejné.